Aki a halállal számol - és sajnos mindannyiunknak ezt kell tennünk – annak végig kell gondolnia, hogy mi történjen a hagyatékával a halála után. Biztosítania kell, hogy a hagyatékát - azaz élete munkájának gyümölcsét és felmenői vagyonát - a szerettei kapják meg, azok, akik arra valóban méltóak.

Ezt szeretném, mert jó voltál hozzám.

A jog a törvényes öröklési rend útján rendezi ezt a kérdést és általános választ ad arra, hogy az elhunyt után ki örököljön, de ez nyilvánvalóan nem minden esetben igazságos és helyénvaló. A jognak nincsenek meg azok az eszközei, amelyekkel meg tudná állapítani, hogy ki törődött az örökhagyóval az élete során, ki volt az akire mindig számíthatott és ki volt az aki nem- vagy nem megfelelően viszonyult hozzá. A jog végrendelet hiányában pusztán a vérségi kapcsolatot és a hozzátartozói minőséget tudja súlyozni. Ezért lehet fontos az időben és szakrszerűen elkészített végrendelet!

Több évtizedes ügyvédi munkánk során nem egy ízben voltunk jelen olyan hagyatékátadáson, ahol pontosan ugyanannyit örökölt az a rokon, aki évtizedek óta nem tartotta a kapcsolatot az elhunyttal, mint az a rokon, aki szeretetével és törődésével mindvégig önzetlenül jelen volt az örökhagyó életében. Sőt! Általában az a rokon küzdött minden erejével és ezközzel a hagyatékért, aki az elhunyttal korábban nem is tartotta a kapcsolatot, aki pedig szerette és gondozta, az pedig olyan mély és őszinte gyászt élt meg, hogy szinte le volt bénulva és a saját érdekeinek a képviseletére sem volt alkalmas lelki állapotban.

Mert őszintén szeretsz

„Nem érdekel ! Vigyék ! Legyen az övék!”
- sokszor hallottuk ezeket a mondatokat attól, aki mindvégig az elhunyt támasza volt.

Nem megfelelő végrendelet esetén az örökösökre hosszas pereskedés vár.

A végrendelet - ha az örökhagyó még cselekvőképes – az élete során bármikor megváltoztatható. Természetesen ügyelni kell arra, hogy annak minden tartalmi és alaki kelléke jogi szempontból kifogástalan legyen, mert az esetleges hibákat vagy hiányosságokat az örökhagyó cselekvőképtelensége vagy elhunyta után már nem lehet helyrehozni. Arra is ügyelni kell, hogy a végrendeletet biztos helyen őrizzék, mert végrendelet hiányában a törvényes öröklésirend fog életbe lépni vagy az a korábbi keltezésű végrendelet, amelyet az eljárás során az érdekeltek bemutatnak.

(Arra, hogy a hagyatékátadások során gyakorta hamis végrendeletek, vagy hamis aláírások kerülnek elő, nem kívánunk kitérni, csakúgy ahogy arra sem, hogy sok esetben nem is kerülnek fellelésre a végrendeletek, bár azok megírásáról és tartalmáról az érintetteknek tudomása volt.)

Ügyvédi irodaként vállaljuk, hogy az általunk elkészített végrendeletet megőrizzük és egyben olyan jogi biztosítékot tudunk nyújtani amely alapján bizonyosan kizárható, hogy a végrendelet a kellő időben ne kerüljön elő.

Minden rendben lesz, gondoltam rá

Az ügyvédi tanácsadás során elhangzottak, csakúgy mint a végrendelet rendelkezései szigorú ügyvédi titoktartás körébe tartoznak, ezért bármilyen rendelkezést is kíván tenni a végrendelkező, az csak a végrendelet felbontása után fog nyilvánosságra kerülni.

Amennyiben a fenti összegzés alapján úgy gondolja, hogy indokolt végrendelet elkészítése, irodánk készséggel áll rendelkezésére. Biztosíthatjuk arról, hogy szakszerű és megalapozott ügyvédi tanácsadást követően a végintézkedő kívánságának megfelelő végrendelet fogjuk elkészíteni.

Dr. Fehér & Társai Ügyvédi Iroda

H-1052 Budapest, Bécsi u. 5., IV. em. 1.